Psychoterapia grupowa
Psychoterapia grupowa opiera się na założeniu, iż problemy psychologiczne mają swoje źródło w relacjach z innymi ludźmi i w tych relacjach się przejawiają. Właśnie dlatego podczas terapii grupowej szczególne znaczenie kładzie się na interakcje z innymi ludźmi, doświadczanie „tu i teraz”, na wyrażanie uczuć, eksperymentowanie z nowymi zachowaniami, itp. Psychoterapia grupowa jest takim rodzajem doświadczenia, które dostarcza wielu, różnorodnych możliwości terapeutycznych:
- ludzie w grupie terapeutycznej funkcjonują podobnie, jak w relacjach w swoim realnym życiu. Dzięki grupie mają możliwość rozpoznania źródeł swoich kłopotów.
- grupa terapeutyczna daje możliwość dokonania wglądu, pogłębienia świadomości, powiększa wiedzę o sobie samym: swoich cechach, typowych zachowaniach, sposobach znajdowania sobie pozycji w grupie, możliwościach ekspresji i komunikowania się z ludźmi.
- w bezpiecznej sytuacji grupowej uczestnicy mają możliwość eksperymentowania z nowymi, bardziej adaptacyjnymi sposobami bycia, przeżywania, ekspresji i kontaktu.
- udział w grupie daje możliwość uzyskania informacji zwrotnych od pozostałych uczestników. Pozwala uzyskać od reszty grupy dużą porcję szczerej i pełnej informacji o tym, jak się jest widzianym, rozumianym i przeżywanym przez innych.
- spotkania pozwalają wymieniać się doświadczeniami i własnymi sposobami radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych. Terapia grupowa daje też możliwość odkrywania podobieństwa pomiędzy uczestnikami, zmniejsza to poczucie osamotnienia, wyobcowania, umożliwia otrzymywanie i udzielanie wsparcia.
- świadomość swoich zachowań i wzorców funkcjonowania w relacjach z innymi może stanowić podstawę do istotnej zmiany i rozwoju.
Proponujemy następujące formy psychoterapii grupowej:
Grupa psychoterapeutyczna dla dorosłych
Grupa terapeutyczna dla Dorosłych Dzieci Alkoholików DDA
Grupowa terapia lęku
Grupa terapeutyczna dla osób z zaburzeniami jedzenia